Oled väsinud ja jõuetu? Viis lihtsat nippi, kuidas oma energiatase uuele levelile viia
Energia peaks tulema nii unest kui toidust. Sügise saabudes on aga tunne, et seda ei tule ei ühest ega teisest kohast. Mis siis teha?
Tekst: Teele Teder, toitumisnõustaja
Väsimus on organismi kaitsereaktsioon olukorrale, kus energiavarud hakkavad ammenduma. Et inimene endast viimast välja ei pigistaks, hakkab keha teda kaitsma. Mõni tunneb pimeda aja saabudes suuremat väsimust, teine väiksemat. Hea puhkus kulub siis marjaks ära, aga ka toidu ning toidulisanditega saab palju ära teha.
Kõige enam esineb väsimust inimestel, kes regulaarselt ei liigu ega võta juurde D-vitamiini. Neile mõjub pime aeg eriti raskelt, sest D-vitamiini defitsiit annab end tunda tugeva väsimustundena. Tegelikult on väsimus väga paljude vitamiinide ja mineraalainete puuduse tunnuseks. Seega oleks hea ebaloomulike väsimusmärkide ilmnemisel pöörduda perearsti poole ja lasta teha vajalikud vereanalüüsid. See võib olla kiireim tee energilisuseni.
Veresuhkru mäng
Veresuhkru stabiilsus on energiapuuduse seisukohalt oluline näitaja. Kui veresuhkur tõuseb liiga kiiresti, langeb sellele ka sama kiire langus, mis tekitab väsimust ning nõrkustunnet. Veresuhkrut aitab stabiliseerida hästi viis toidukorda päevas ehk kaks (vajadusel kolm) vahepala lisaks põhitoidukordadele. Selline toitumine tähendab, et süüa tuleks iga kolme kuni nelja tunni tagant.
Trumpässad välja!
Kui tavapärasest tervislikust toitumisest ei piisa, et tagada piisav energia, siis on aeg võtta välja trumpässad- tuuni oma toitumist leidudega loodusest, mis tõstavad toonust, ergutavad ajutööd ning tagavad paremad tulemused. Selleks sobib näiteks hästi spiruliina. Juba peale vaadates on selge, et spiruliina on meile kasulik. Nimelt, peaks koguseliselt rohelist värvi olema meie menüüs kõige enam. Rohelised loodusannid sisaldavad peaaegu kõiki inimesele vajaminevaid vitamiine ja mineraale, nii et selliste loodussaaduste kasuliku mõju pole võimalik alahinnata (eriti olulisel kohal on muidugi magneesium, beetakaroteen ja folaat.). Roheline kraam on tervisliku toitumise kuningas! WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) peab spirulinat kõrge valgusisalduse ja kõrge tootlikkuse tõttu sajandi parimaks supertoiduks. Ka erinevad katsed sportlastega on näidanud, et spiruliinal on võimekust parandav efekt. Lisaks sisaldab see meile eriti stressiperioodidel vajalikke B-grupi vitamiine, aga ka väga vajalikke A-, C-, E-, K- vitamiini. Mineraalainetest saame spiruliinast kaaliumi, kaltsiumi, vaske, magneesiumi, seleeni, tsinki, mangaani ja rauda. Lisaks saab spiruliinast meile vajalikku klorofülli ning see sisaldab 14% fütosotsüaniini, mis on tugev antioksüdant. Kõik need ained koos toetavad ka meie naha tervist- võideldes vabade radikaalidega ja enneaegsete vananemisilmingutega. Seega, ilu, tervis ja energia üheskoos! Kvaliteetse ja mahetootmisest pärit spiruliina leiab Biocyte uuest öko-ja keskkonnasõbralikust sarjast.
Toit, mida on alahinnatud
Kui oled siiani mõelnud, et idude söömine on lihtsalt üks peenutsemine, siis tegelikult on idandatud seemne sees tohutu elujõud. Iga seeme sisaldab selle taime jaoks eluks vajalikke aineid väga suures kontsentreeritud koguses ja idandamise teel muudame need ained endale paremini omastavaks. Seega, rikasta oma tavapärast toidulauda idudega. Oluline on veel teada ka seda, et idud on kõige toitaineterikkamad kuni 72 tundi peale idanemist- peale seda hakkavad idud juba enda tarbeks aineid kasutama. Seega, kui tahad idudest maksimumi võtta, on parim neid kodus ise kasvatada, mitte osta poest, kus säilivustähtajad palju pikemad.
Jook, mis ei maitse hästi
Peedimahl on tuntud kui looduslik energiajook ja sportlaste seas kui legaalne doping. Selles sisalduvad nitraadid suudavad anda meile energialaengu. Ka jooksjate ja jalgratturite hulgas on peedimahl andnud häid tulemusi. Selgus, et need, kes jõid nädal aega enne sooritust iga päev pool liitri peedimahla või võistluspäeval 2-3 tundi enne sooritust said paremad tulemused ning taastusid kiiremini. Kui soovid peedimahla energialaengu saamiseks tarvitada, hoidu antibakteriaalse suuvee kasutamisest. Selleks, et saaksime peedimahlast maksimumi peavad ka suubakterid saama rahulikult toimetada.
Elu on aga näidanud, et peedimahla näol on tegemist pigem ajutise lahendusega, sest kes see ikka jaksaks terve talve peedimahla sellistes kogustes juua, kui just eemärgiks pole saada pjedestaalil esimeseks.
Kindla peale minek!
Teised teada-tuntud loodulikud supertoidud on kokku pandud Biocyte uues looduslikus ja keskkonnasäästlikus sarjas. Vitalite tootest leiab selliseid supertoite nagu acerola, goji marjad ja shiitaket, mis paistavad silma oma antioksüdantide sisaldusega, mis aitavad tõsta energiat ja toonust. Lisaks leiab toidulisandist energialaengu andva guaraana ja ženšenni ekstrakti. See toidulisand kasutab ära maailma eri paikade iidseid teadmisi. Näiteks kasutasid acerola ja guaraanat juba Amazonase indiaanlased, et hoida enda vitaalsust ning energilisust, antioksüdantide rohke goji, shiitake- seened ja ženšenni ekstrakt on pärit aga Aasiast ning teadatuntud vahendid Hiina-meditsiinis.
Oluline on oma energiatasemele teadlikult ja regulaarselt tähelepanu pöörata, sest mingis mõttes on see meie tervislikkuse mõõdupuu. Kõige hullem on, kui lihtsalt harjume pideva kurnatusega ega võta oma energiataseme tõstmiseks midagi ette. Hea moodus on näiteks aeg-ajalt oma energiataset hinnata kümne palli süsteemis. Kuigi see on subjektiivne viis, annab see nädalast nädalasse siiski võrdlemiseks häid andmeid.